تنظیم شکوائیه

در فرایند رسیدگی به پرونده های حقوقی یکی از مهمترین و در واقع قدم اول برای طرح دعاوی تنظیم شکواییه دادخواست است. شکواییه یک فرم مخصوص است که محتوای آن شامل مشخصات شاکی مشتکی موضوع دعوا قرار دارد. تنظیم شکایت نامه یا همان شکواییه قدم اول برای مطرح کردن انواع دعاوی حقوقی و کیفری است که در مراجع به کار می رود.

 

محتوای شکواییه

محتوای شکواییه عبارت است از نام شاکی مشتکی عنه، نام وکیل ، موضوع دعوا ، دلایل و ضمائم ، مدت زمان ، نشانی محل وقوع جرم

مطابق با ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری شخص می‌تواند خود شخصا یا توسط وکیل اقدام به تنظیم شکواییه کند. اما برای به تحریر درآوردن یک متن شکواییه خوب بایستی موارد قانونی و مقررات لازم در رابطه با آن رعایت شود. دقت کنید در جرایمی که قابل گذشت هستند و جنبه عمومی ندارند و زمانی که شاکی به تنظیم شکایت نامه و تعقیب متهم اقدامی نکند پرونده کیفری به جریان نخواهد افتاد. بنابراین نحوه تنظیم شکوائیه و نگارش آن و چگونگی بیان خواسته خود در آن بایستی به نحوی باشد که کاملا شرح ماوقع را بیان دارد. لذا لازمه آن داشتن تخصص و دانش حقوقی است ،چرا که تنظیم یک شکواییه بدین جهت است که بزه دیده خواستار مجازات مرتکب است یعنی در شکواییه شاکی خواهان مجازات برای مشتکی عنه است ، زیرا مرتکب منجر به ایجاد بزه و آسیب به شخص شاکی شده است .

 

دو مورد از انواع شکواییه رایج و عناوین آن

سرقت تعزیزی

ضرب و جرح عمدی

 

تنظیم شکوائیه با وکیل

اینکه در اینکه چرا در تنظیم شکواییه یهتر است مشاوره با وکیل انجام‌ شود بر این جهت است که تنظیم یک متن درست در قالب شکایت نامه و لحاظ کردن موارد قانونی مرتبط با آن چنان در پیشبرد مسیر خواسته شخص و به نتیجه رسیدن آن تاثیر گذار است اگر در تنظیم آن دقت لازم به عمل نیاید و متن شکواییه نادرست انجام شود ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نگردد. لذا مشاوره و استفاده از وکیل در تنظیم شکواییه و رسیدن به نتیجه تاثیر زیادی دارد و باعث می شود در زمان و اتلاف هزینه‌های بیشتر صرفه جویی کرد در واقع استفاده از وکیل رمز موفقیت افراد در هر گونه دعاوی حقوقی و کیفری است.
برای نگارش متن شکواییه خود می‌توانید از طریق مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری با وکیل در این باره مشورت و سپس تنظیم آن را به او بسپارید.